Arī sievietēm – hemofilijas gēna nesējām – var būt slimības izpausmes

Print

Ierasts, ka ar hemofiliju slimo vienīgi vīrieši, bet sievietes ir tikai šī ģenētiskā defekta nesējas. Tomēr ne vienmēr tā ir – arī sievietēm mēdz būt veselības problēmas, ko izraisa hemofilija.

Pirmajā mirklī var šķist, ka hemofilija un ar to saistītie asiņošanas simptomi parasti izpaužas vīriešiem, bet sievietes ar hemofiliju neslimo un tikai nodod gēnu saviem pēcnācējiem. Taču situācija nav tik vienkārša. Dažkārt sievietēm, kuras ir gēna nesējas, var būt līdzīgas veselības problēmas kā ar hemofiliju slimojošiem vīriešiem. Sievietes, kurām ir hemofilijas izpausmes, sauc par simptomātiskām gēna nesējām.

Līdzīga veida asiņošana kā ar hemofiliju slimojošiem vīriešiem

Trešdaļai sieviešu, kuras ir gēna nesējas, asinsreces faktora līmenis ir zemāks par 60 %, kas var veicināt pastiprinātu asiņošanu. Sievietēm, kurām asinsreces faktora līmenis ir 5–40 % no normas, simptomi ir līdzīgi kā vieglas hemofilijas gadījumā, savukārt sievietēm, kurām asinsreces faktora līmenis ir zemāks par 4 % no normas, simptomi ir kā vidēji smagas vai smagas hemofilijas gadījumā. Tādēļ asinsreces faktoru lietošana dažkārt ir nepieciešama arī sievietēm, kuras ir gēna nesējas. Dana no organizācijas “Hemojunior” apstiprina: "Man bieži ir jālieto asinsreces faktors asiņošanas dēļ, jo man asinsreces faktora līmenis ir līdzīgs kā vieglas hemofilijas gadījumā."

Kā izpaužas nosliece uz asiņošanu?

 • Viegla zilumu veidošanās.
  Kristīnas pieredze: "Jau bērnībā man bija daudz zilumu, un tā tas ir aizvien. Arī brūces man nekad nesadzīst viegli."

 • Operāciju un dažādu ķirurģisku procedūru (piemēram, dzerokļa ekstrakcijas vai mandeļu operācijas) laikā var gadīties masīvs asins zudums.
  Janīnas stāsts par dzerokļa ekstrakcijas jeb zoba raušanas pieredzi: "Man nācās vienlaikus izraut divus dzerokļus vienā pusē. Medmāsas teica, ka asiņošanai no sašūtās brūces būtu jābeidzas līdz vakaram, taču asiņošana turpinājās vēl divas dienas. Vislielākās grūtības sagādāja tas, ka bieži vajadzēja izspļaut asinis."

  Sievietēm, kuras ir gēna nesējas, ne vienmēr katras medicīniskās procedūras gadījumā būs komplikācijas, bet tikai dažkārt.

  Katerīnas pieredze: "Vairākas stomatoloģiskās procedūras noritēja labi, izņemot vienu, kad man sākās asiņošana rīklē un nācās veikt akūtu procedūru. Pēc tam asinsreces faktors bija jālieto gandrīz nedēļu.”

 • Akūtu asiņošanu no vaļējām brūcēm nelaimes vai traumas gadījumā var būt grūtāk apturēt.

Tikai sievietēm raksturīgie asiņošanas veidi

Papildu iepriekš aprakstītajām problēmām, kas ir raksturīgas arī vīriešiem, sievietēm, gēna nesējām, ir jāņem vērā asiņošanas risks saistībā ar menstruālo ciklu.

 • Sievietēm var būt spēcīgāka un ilgāka menstruālā asiņošana. Atkarībā no konkrētā asinsreces faktora līmeņa asiņošana var būt viegla vai ļoti smaga. Diezgan bieži sievietēm, kuras ir gēna nesējas, menstruāciju laikā ir jāvēršas pēc steidzamas palīdzības. Tā, piemēram, Janai, kurai asinsreces faktora līmenis ir 34 %, ik mēnesi ir ļoti smagas menstruācijas.
 • Papildu pastiprinātai asiņošanai menstruāciju laikā var būt arī stiprākas menstruālās sāpes. Sievietēm, kuras ir gēna nesējas, sāpes var rasties arī menstruālā cikla vidū – ovulācijas laikā. Šīs sāpes izraisa neliela iekšēja asiņošana.
 • Smagāka asiņošana nekā parasti mēdz būt arī pēc dzemdībām
 • Neregulāra, smaga asiņošana var būt menopauzes laikā, kad regulāras menstruācijas pakāpeniski izzūd.

Ar asiņošanu saistītas problēmas

Dažām sievietēm asiņošana ir tik bieža, ka tā izraisa anēmiju jeb mazasinību, kuras dēļ ir nepieciešama ārstēšana. Citām sievietēm pietiek ar dzelzs preparātu lietošanu.

Ja rodas akūtas veselības problēmas, vienmēr informējiet ārstu, ka esat hemofilijas gēna nesēja.

Avots: http://www1.wfh.org

Izkrāso un piedzīvo!

Hema.lv ir uzsākusi veidot krāsojamo zīmējumu sēriju par aktivitātēm, kuras, ievērojot atbilstošu...

HEMOFILIJAS ĀRSTĒŠANA

Hemofilijas ārstēšanas pamatā ir asinsreces faktora aizstājterapija. Ārstēšanu katram cilvēkam ar hemofiliju individuāli pielāgo atkarībā no slimības smaguma pakāpes un pašreizējā asinsreces faktora līmeņa asinīs.

Palīdzības centri

Visi centri