#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hemofilijas ārstēšana

Print

Hemofilijas ārstēšanas pamatā ir intravenoza VIII asinsreces faktora (ja ir hemofilija A) vai IX asinsreces faktora (ja ir hemofilija B) ievadīšana, ko sauc arī par asinsreces faktora aizstājterapiju.

Aizstājterapija ir standarta terapija, ko izmanto asinsreces faktoru trūkuma gadījumā. To devu nosaka ārsts, ņemot vērā konkrēto situāciju, svaru, slimības formu. Aizstājterapijas asinsreces faktori var būt izgatavoti no rūpīgi attīrītas donoru plazmas vai ar rekombinantām tehnoloģijām.

Kaut aizstājterapijas ievade notiek intravenozi, to var veikt gan ārstniecības iestādē, gan mājās. Tam nepieciešama īpaša apmācība, kā arī sterilitātes ievērošana.

Mūsdienās hemofiliju ārstē divos veidos:

  • Pēc vajadzības – medikaments tiek ievadīts asiņošanas gadījumā. Mērķis ir paaugstināt asinsreces faktoru līmeni, lai varētu apturēt asiņošanu. Jo lielāka un bīstamāka ir hematoma, jo lielāks ir nepieciešamais asinsreces faktoru daudzums un to ievadīšanas biežums.
  • Profilaktiski – regulāra medikamenta ievade (2–3 reizes nedēļā) asiņošanas riska novēršanai. Profilaktisko devu nosaka, izvērtējot hemofilijas veidu (A vai B), smaguma pakāpi (viegla, vidēji smaga, smaga), dzīvesveidu, kā arī individuālo farmokinētiku (individuālās fizioloģiskās atšķirības, kas nosaka zāļu uzsūkšanos un iedarbību).

Gļotādu asiņošanas un stomatoloģisko manipulāciju gadījumā kā papildterapiju izmanto antifibrinolītiskos medikamentus (traneksāmskābe).

Hemofilijas ārstēšanā, gluži tāpat kā citās medicīnas nozarēs, nepārtraukti tiek meklētas jaunas pieejas, taču galvenokārt darbs notiek 3 virzienos:

  • pagarinātas darbības preparāti, kas ļauj samazināt injekciju biežumu līdz 1 vai 2 reizēm nedēļā;
  • subkutānās jeb zemādas ievades nefaktora terapija, kas ir jau pieejama, bet vēl tiek veikti papildu efektivitātes un drošības pētījumi;
  • gēnu terapija – šajā jomā pēdējos 20 gadus notiek intensīvi pētījumi, kas sniedz daudzsološas iespējas hemofilijas ārstēšanā nākotnē.

Ne visi hemofilijas ārstēšanas veidi ir pieejami Latvijā, un no tiem, kas ir pieejami, ne visi ir iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Par piemērotākajām un pieejamajām terapijām konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu.

Svarīgi zināt!

  • Cilvēks ar hemofiliju nedrīkst lietot aspirīnu vai to saturošus medikamentus, kā arī pēc iespējas jāsamazina nesteroīdo pretiekaisuma medikamentu lietošana! Temperatūras un sāpju mazināšanai drīkst lietot paracetamolu.
  • Jāizvairās no injekcijām muskulī! Vakcinējoties vēlams izmantot zemādas ievadi. Izņēmuma gadījumos atļauts lietot 25 un 27G izmēra adatu, pēc tam 5–10 minūtes piespiest injekcijas vietu.

HEMOFILIJAS ĀRSTĒŠANA

Hemofilijas ārstēšanas pamatā ir asinsreces faktora aizstājterapija. Ārstēšanu katram cilvēkam ar hemofiliju individuāli pielāgo atkarībā no slimības smaguma pakāpes un pašreizējā asinsreces faktora līmeņa asinīs.

Palīdzības centri

Visi centri