Medicīniskā palīdzība

Print

Hemofilijas ārstēšanas pamatā ir intravenoza VIII asinsreces faktora ievadīšana hemofilijas A un XI asinsreces faktora ievadīšana hemofilijas B gadījumā.

Ārstēšana tiek nozīmēta individuāli, ņemot vērā slimības smagumu – to var piemērot pēc vajadzības, lietojot medikamentus tieši asiņošanas gadījumā, vai profilaktiski, saņemot asinsreces jeb koagulācijas faktorus vidēji trīs reizes nedēļā, lai mazinātu spontānas asiņošanas risku.

  • Ārstēšanās mājās – mūsdienās cilvēki ar hemofiliju visbiežāk ārstējas mājās pēc ārsta norādījumiem injicējot asinsreces faktora koncentrātu. Šāda iespēja nav bijusi vienmēr, bet, pateicoties medicīnas atklājumiem, cilvēki ar hemofiliju var daudz ērtāk plānot un organizēt savu dzīvi un ikdienu. Ārstējoties mājās, ļoti liela loma ir līdzestībai jeb līdzatbildībai, ievērojot ārsta rekomendācijas jeb ārstēšanās norādījumus.

  • Profilakse – to galvenokārt piemēro cilvēkiem ar smagu hemofiliju. Profilaksei izmanto regulāras asinsreces faktora koncentrāta pašinjekcijas, lai nepieļautu spontānu asiņošanu. Tās tiek izdarītas nevis tad, kad ir asiņošanas pazīmes, bet profilaktiski, lai novērstu spontānas asiņošanas risku un mazinātu paliekošu locītavu bojājumu attīstību. Asinsreces jeb koagulācijas faktora infūzijas parasti ir jāveic divas vai trīs reizes nedēļā.

  • Ārstēšana asiņošanas gadījumos – pat ja cilvēkam ar hemofiliju nav izrakstīta profilaktiska ārstēšana, viņam mājās vajadzētu būt pieejamam asinsreces faktora koncentrātam gadījumiem, kad rodas spontāna asiņošana (asiņošanas epizode). Tā visbiežāk izpaužas kā stipras sāpes asiņošanas skartajā locītavā, un šādā gadījumā ir būtiski pēc iespējas ātrāk ievadīt asinsreces faktora devu, lai nepieļautu paliekošus locītavas bojājumus. Asiņošanas gadījumā ārstēšana jāturpina pie sava hematologa saskaņā ar speciālista norādījumiem.

C-ANPROM/LV/ADYN/0055

HEMOFILIJAS ĀRSTĒŠANA

Hemofilijas ārstēšanas pamatā ir asinsreces faktora aizstājterapija. Ārstēšanu katram cilvēkam ar hemofiliju individuāli pielāgo atkarībā no slimības smaguma pakāpes un pašreizējā asinsreces faktora līmeņa asinīs.

Palīdzības centri

Visi centri