Hemofilija un seksuālās attiecības

Print

Materiāls jauniem vīriešiem ar asins recēšanas traucējumiem par seksuālām attiecībām - padomdevējs, ja šobrīd jau esi partnerattiecībās vai vēlies tās veidot tuvākā vai tālākā nākotnē. Drīzumā taps informatīvs materiāls par seksuālām attiecībām jaunām sievietēm ar asins recēšanas traucējumiem.

HEMOFILIJA UN SEKSUĀLĀS ATTIECĪBAS

Seksuālās attiecības ir daļa no cilvēka dzīves pieredzes. Un katram šī pieredze ir savādāka atkarībā no daudziem apstākļiem – vides, veselības stāvokļa, spējas atbrīvoties un atklāties otram cilvēkam. Hemofilija nav šķērslis seksuālām attiecībām, vienīgi ir jāzina, ko darīt ir droši un kuros brīžos ir jābūt uzmanīgam. 

Veselīgas intīmās attiecības palielina pašapziņu un var palīdzēt justies veselākam. Svarīgi, ka brīdī, kad uzsāc seksuālās attiecības, partneris izprot, kas ir hemofilija un kādā veidā jūs abi varat baudīt tuvību. 

Ja ir pārāk liels satraukums par seksuālajām attiecībām vai ir bailes no sāpēm, vēlme pēc intimitātes var mazināties. Iespējams, satraukums ir par to, kā hemofilija ietekmēs seksuālās attiecības, ko domās partneris, kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības un seksuāli transmisīvajām slimībām, par iespējamām sāpēm. 

Vienīgais veids, kā mazināt bažas, ir runāt par tām un uzzināt iespējami vairāk informācijas par to, kas tās raisa, un gūt atbildes uz jautājumiem.

Šis materiāls var būt noderīgs padomdevējs, ja šobrīd jau esi partnerattiecībās vai vēlies tās veidot tuvākā vai tālākā nākotnē. 

PARTNERIS

Intimitāte, drošība, mīļums, tuvība – šīs ir tās lietas, ko ikviens sagaidām no partnerattiecībām. Diemžēl cilvēkiem ar hemofiliju seksuālās attiecības reizēm saistās ar bailēm, sāpēm, samulsumu vai pat  kaunu. 

Bet apzinies, ka sarunas par seksualitāti nav vienkāršas arī cilvēkiem, kuriem nav asins recēšanas traucējumu, jo tās saistītas ar rakstītiem un nerakstītiem tabu ģimenē un sabiedrībā. 

Tikai atklātas sarunas un abpusēja  vēlme atrast kopīgu risinājumu var radīt veselīgas seksuālās attiecības. Partnerim ir jāzina, ko var un ko nevar darīt, jo partneris vismazāk  vēlas nodarīt pāri fiziskās tuvības laikā. 

 • Dalies ar partneri par savām sajūtām, bailēm, vēlmēm un  vajadzībām. 
 • Izrunājiet jautājumu par abiem vēlamāko kontracepcijas metodi.
 • Nekautrējies runāt ar savu partneri par seksuālajām pozām – tā ir normāla un ļoti nepieciešama saruna pāra starpā neatkarīgi no tā, vai partnerim ir hemofilijas vai nav. 

Ko nozīmē veselīgas partnerattiecības? 

Veselīgas partnerattiecības ir tādas, kurās tu jūties droši. Nevienas attiecības nav perfektas, tomēr attiecībās allaž ir jābūt gan emocionālajai, gan fiziskajai drošībai. 

Attiecības prasa darbu un atklātu saziņu savā starpā, būt godīgam pret savām domām un jūtām. Jā, dažreiz ir grūti būt godīgam jautājumā par to, kā tu jūties, jo ir neērti runāt par jūtām.  Tomēr ir savādāk, ja  nevari izteikt savas jūtas, jo baidies no partnera reakcijas. Ja attiecībās nejūties labi, tas var liecināt par neveselīgām attiecībām. Ikviens ir pelnījis būt kopā ar partneri, ar kuru jūtas droši un labi, kas pieņem otru tādu, kāds viņš ir.  Hemofilija ir daļa no tevis, tālab ir būtiski, ka partnerattiecībās vari brīvi runāt par hemofilijas ietekmi uz dzīvi, īpaši ilgtermiņa attiecībās. 

Veselīgu partnerattiecību pazīmes: 

 • lepojas ar taviem sasniegumiem un panākumiem;
 • ļauj tev būt tādam, kāds esi, un respektē jūsu atšķirības;
 • interesējas, saprot un atbalsta tevi, sadzīvojot ar hemofiliju; 
 • esot kopā, vari brīvi dalīties ar savām domām, sajūtām, arī brīžos, kad notikusi domu apmaiņa jeb strīds;
 • jums abiem patīk būt blakus viens otram, bet vienlaikus ir brīvība turpināt savas intereses un pavadīt laiku kopā ar draugiem un ģimeni;
 • jūti, ka tevi ciena;
 • neesi spiests darīt ko tādu, kas tev nepatīk vai ir bīstams;
 • kopā ir jautri un jums patīk būt blakus viens otram;
 • vari paļauties, ka partneris būs atbalstošs, ja atklāsi savas domas un jūtas;
 • jums abiem ir intereses ārpus jūsu kopīgās dzīves, un tu saņem  atbalstu īstenot savas.

Izvēloties partneri ilgtermiņa attiecībām, var noderēt godīgas atbildes pašam sev uz šiem jautājumiem:

 • Vai partnerei/im ir interese uzzināt par hemofiliju iespējami vairāk informācijas?  Vai  vēlas uzzināt vairāk par tavu ikdienu ar hemofiliju un to, kā tev var palīdzēt? 
 • Vai partnere/is interesējas arī par tevi kā cilvēku, ne tikai par asinsreces traucējumiem?
 •  Vai asinsreces traucējumus uzskata par tavu problēmu, kam cenšas nepievērst uzmanību?
 • Vai krīzes laikā vari paļauties uz partneres/a palīdzību, vai arī zini, ka šādā brīdī partnere/is kļūs tev par papildu slogu?

Kā runāt ar partneri par hemofiliju? 

Ja esi jaunās partnerattiecībās, pienāk brīdis, kad ir jāizstāsta par hemofiliju tavā dzīvē. Kad to darīt, ir jāizlemj tev pašam, bet zemāk sniedzam dažus padomus, kā to darīt.  

 • ESI PACIETĪGSIespējams, tu esi noguris no tā, ka jāstāsta citiem par hemofiliju, bet iedomājies sevi viņu vietā! Tad tu labāk sapratīsi uzdotos jautājumus vai bažas, kas varētu būt otram cilvēkam. Dod partnerei/im laiku pierast pie domas par hemofilijas klātbūtni tavā dzīvē, mierīgi atbildi uz jautājumiem un izskaidro, ja viņai/am ir nepareiza informācija par hemofiliju.

 • IZGLĪTO - Padalies ar uzticamu informācijas avotu saitēm, piemēram, www.hema.lv, www.hemofilija.lv. Iedod tev pieejamos rakstiskos materiālus.  Kopīgi izrunājiet uzzināto, piemēram, norunājiet laiku jautājumiem un atbildēm un izrunājiet visu par asinsreces traucējumiem.  Ja zini citus cilvēkus ar hemofiliju, iepazīstini savu partneri ar viņiem, paņem līdzi uz kādu kopīgu tikšanos, pastaigu vai, piemēram, pacientu biedrības rīkotu izglītojošu pasākumu. 

 • IEDROŠINI - Izskaidro, ka jūsu asinsreces traucējumi ir ārstējami. Izstāsti, kas tev jādara ikdienā, kādu ārstēšanu un medicīnisko palīdzību tu saņem, lai varētu dzīvot iespējami pilnvērtīgu dzīvi. Izrunājoties mazini visas iespējamās bažas un atbildi uz jautājumiem. 

SEKSS UN HEMOFILIJA

Ir saprotamas bažas par to, kā hemofilija var ietekmēt tavu seksuālo dzīvi, jo ir jāņem vērā, ka asiņošana var notikt ikvienā ķermeņa daļā, kurā ir asinsrite, un seksa laikā aktīvi tiek izmantotas vietas ķermenī, kurās ir daudz asinsvadu, piemēram, mute, ģenitālijas, anālā atvere. Tomēr, ja tiek ievēroti nepieciešamie piesardzības pasākumi, nodarboties ar seksu ir salīdzinoši droši. 

Ir dažādi seksa veidi – vaginālais, orālais un anālais sekss, petings (glāsti, skūpsti, erogēno zonu kairināšana, nenonākot līdz dzimumaktam), minets, masturbācija u. c. 

Ir svarīgi sadarboties ar savu partneri, lai atrastu to, kas jums abiem vislabāk patīk un der. Galvenais, lai būtu vienprātība, – abas puses ir piekritušas un jūtas ērti, droši.

Atceries! Dzimumakts nav tikai bauda, bet arī atbildība, jo tam var būt nopietnas sekas, piemēram, neplānota grūtniecība vai saslimšana ar kādu seksuāli transmisīvo infekciju (STI). Tālab ir svarīgi ievērot piesardzības pasākumus, lai justos droši. Plašāk par kontracepciju un izsargāšanos no STI lasi zemāk. 

IETEIKUMI

 • Pirms mīlēšanās pārtrauc rosīšanos un ierobežo visas intensīvās fiziskās aktivitātes, lai izvairītos no noguruma.
 • Ikdienā veic zinoša fizioterapeita ieteiktus vingrinājumus, lai saglabātu locītavu kustīgumu.
 • Ieplāno pretsāpju līdzekļu lietošanas laiku tā, lai to iedarbība visspēcīgākā būtu plānotās mīlēšanās laikā.
 • Iesildi ķermeni pirms mīlēšanās – šeit lieliski noderēs karsta vanna.
 • Ļauj vaļu fantāzijai – mazgājies dušā vai vannā kopā ar partneri, izmantojiet ķermeņa eļļu vai losjonu un izmasējiet viens otru.
 • Mīlēšanās laikā izvairies no locītavu noslogojošām pozām, izmanto, piemēram, klasisko misionāru pozu vai pozu, kad abi partneri guļ uz sāniem (“karotīte”). Ja kustības sagādā sāpes, palūdz, lai tās veic partneris/e, piemēram, atrodoties virspusē (“jātniece” vai “apgrieztā jātniece” ar muguru pret seju). 
 • Izmantojiet spilvenus – tie var kalpot gan kā lielisks atbalsts locītavu atslogošanai, gan kā noderīgs elements seksuālām rotaļām. 
 • Atceries par cita veida intīmām nodarbēm, kas var sniegt apmierinājumu, intimitātes un tuvības sajūtu ar partneri. 
 • Izrunā ar partneri, ka skrāpēšana, košana seksa laikā nav vēlama, jo var radīt traumu un pēc tam asiņošanu.
 • Esi uzmanīgs un maigs orālā seksa laikā, lai neradītu asiņošanas risku mutē. 
 • Lai nejauši nesavainotos, pirms seksuālām attiecībām abi noņemiet visas rotaslietas, sprādzītes, jostiņas, lentītes ar āķīšiem un citus asus priekšmetus.

SEKSUĀLĀS ATTIECĪBAS UN DROŠĪBA

Hemofilija nav šķērslis intīmām attiecībām, tikai tām ir jābūt drošām un abpusēji atbalstošām, jo seksuālās attiecības var būt dažādas, arī fiziski riskantas.

Būt vai nebūt seksuālās attiecībās ar kādu cilvēku – tā ir tikai tava izvēle! Intīmās attiecības vajadzētu uzsākt tikai tad, ja to patiesi vēlies, nevis tālab, ka to vajag darīt.

Alkohols un narkotiskās vielas veicina neapdomīgu rīcību – ja ir lietotas šīs vielas, ir grūti pieņemt veselībai draudzīgus lēmumus. Cik vien iespējams, izvairies no seksuālām attiecībām reibumā. 

Robežu noteikšana un ievērošana ir viens no veidiem, kā palielināt drošību guļamistabā. Ieteicams ar partneri vienoties par “koda vārdu”, ko var pateikt situācijā, kad ir nepieciešams, lai partneris apstājas, pārtrauc iesākto darbību. Pirms tam vēlams izrunāt, kas ir tā saucamās sarkanās robežas, ko nedrīkst pārkāpt seksuālo attiecību laikā, lai nenodarītu pāri un neradītu asiņošanas risku. 

 Ja ar partneri esi vienojies par sarkanajām robežām un “koda vārdu”,  nekautrējies to izmantot. Tam jēga ir tikai tad, ja attiecībās jūties gana droši, lai pateiktu, kad ir jāapstājas. Tieši spēja pieņemt vienam otra robežas un apstāties brīdī, kad tas patiešām ir nepieciešams, parāda attiecību stiprumu un piemērotību. 

ASIŅOŠANAS RISKI

Vīrietim asiņošana seksuālo attiecību laikā vai pēc tām  ir reti.  Gluži tāpat kā citu fizisku aktivitāšu gadījumā, arī seksa laikā asiņošana ir iespējama, ja tiek veiktas pārāk spraigas, saspringtas darbības.  Seksa laikā iegūtās asiņošanas izpausmes un simptomi neatšķiras no  citu fizisko aktivitāšu laikā iegūtām asiņošanām. Arī rīcība neatšķiras – kolīdz ir asiņošanas simptomi, ir nepieciešama faktora injekcija. Asiņošanas pazīmes var būt sāpes, kustību ierobežojums un pietūkums.

Visbiežāk seksa laikā problēmas sagādā tieši locītavas – ja tās sāp, vēlams vaicāt padomu ārstam, kā arī apsvērt iespēju izmantot citas dzimumakta pozas.

Pastāv iespēja, ka pēc ļoti aktīva seksa var rasties izmaiņas muskuļos, kas atrodas mugurkaula lejasdaļas abās pusēs – iegurņa dziļajos muskuļos vai locītavās.  

Ja iegurņa dziļajos muskuļos ir asiņošana, pēc seksa var parādīties sāpes, nejutīgums vai tirpšana muguras lejasdaļā, vēderā, iegurnī, cirksnī un / vai augšstilba augšdaļā.  Pievērs uzmanību, ja pēc dzimumakta guļot ir grūtības iztaisnot kājas vai ir   nepieciešams atbalstīties uz rokām, lai izkāptu no gultas. Šīs pazīmes var liecināt par nopietnu asiņošanu iegurnī, tādēļ ir nepieciešama tūlītēja medicīniskā palīdzība – pastāv nopietns artērijas, vēnu un / vai nervu bojājumu risks, jo uz tiem spiež pietūkušais muskulis. 

Neatliekamā palīdzība var būt nepieciešama arī dzimumlocekļa asiņošanas gadījumā. 

Pēc seksa pievērs uzmanību šādām iespējamām asiņošanas vietām:

 • zilumi uz ādas virsmas;
 • muskuļu asiņošana: augšdelms, apakšdelms, kā arī augšstilba augšdaļa un gurni;
 • locītavu asiņošana:  īpaši ceļi, elkoņi, potītes un gūžas locītavas;
 • dzimumlocekļa bojājums: ārēja asiņošana, pietūkums, sāpes un urīna krāsas maiņa (sārta nokrāsa, kas nepazūd pēc atkārtotas urinēšanas). 

Ja tev ir bijušas kaut nelielas asiņošanas epizodes pēc seksa, ir nepieciešams pielāgot faktora devu!  Noteikti izrunā šo jautājumu ar savu ārstu. Nav būtiski izstāstīt, kā iegūts savainojums, ārstam svarīgākais ir zināt asiņošanas lokalizāciju un tās stiprumu.

MASTURBĀCIJA

Masturbācija ir veselīgs un dabisks veids, kā izzināt savu ķermeni un seksualitāti. Par to nevajag kaunēties – lielākā daļa puišu pirmo orgasmu piedzīvo tieši ar masturbācijas palīdzību vēl pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas. 

Ieteikums: lai mazinātu ievainojumu vai nobrāzumu risku, pārliecinies, ka nagi ir īsi nogriezti, izmanto lubrikantu. 

Pēc masturbācijas ir iespējams neliels asiņu piejaukums ejakulātā, kā arī urīns var būt nedaudz sārts.  Par to nav jāsatraucas, ja vien nākamajā urinēšanas reizē urīns ir dzidrs.

Ja pēc masturbācijas ir sāpes, pietūkums vai citas zemāk uzskaitītās pazīmes, tas var liecināt par nopietnāku asiņošanu, par ko vajadzētu sazināties ar savu ārstu, lai saņemtu padomu, kā pareizi šajā situācijā rīkoties. 

Asiņošana ir iespējama jebkurā ķermeņa daļā, kur vien ir asinsvadi, arī dzimumloceklī. Tas ir ļoti labi apasiņots orgāns –  erekcija ir iespējama, tieši pateicoties apasiņošanai, tam, ka dzimumloceklis strauji piepildās ar asinīm.

Pazīmes, ka ir dzimumlocekļa ievainojums:

 • ārēja asiņošana;
 • urīns ar asiņu piejaukumu (ja novērojams otrajā un turpmākajās urinēšanas reizēs pēc masturbācijas);
 • pietūkums;
 • sāpes.

SEKSUĀLI TRANSMISĪVĀS SLIMĪBAS

Lai pasargātu sevi no seksuāli transmisīvām slimībām (STI), lieto prezervatīvu – tas samazina risku saķert kādu no slimībām, ko var iegūt seksuālo attiecību ceļā. Asinsreces traucējumi nepalielina risku iegūt kādu no STI, bet piesardzība ir jāievēro ikvienam cilvēkam. 

Būtiski zināt, ka lielākoties STI var nebūt nekādu redzamu simptomu, tālab nevari noteikt, vai partnere/is ir inficējies vai nē. Pirms uzsāc intīmas attiecības ar kādu, uzzini iespējami vairāk par iepriekšējo seksuālo pieredzi – jo vairāk partneru ir bijuši, jo augstāks STI risks. 

STI var iegūt jebkuru seksuālo attiecību laikā, kur saskaras gļotādas un ķermeņa šķidrumi, tomēr vislielākā iespēja iegūt seksuāli transmisīvu saslimšanu, kā arī gļotādas savainojumu ir anālā seksa laikā. Šāda seksa gadījumā obligāti ir nepieciešams lietot prezervatīvu un speciālu lubrikantu, kas mazinātu berzi. Nekādā gadījumā kopā ar prezervatīvu nelieto uz eļļas bāzes veidotu lubrikantu vai vazelīnu – tie bojā prezervatīvu un veido mikroplaisas tajā. 

Ja esi  ieguvis kādu no STI, ilgu laiku var nebūt nekādu simptomu, kas par tām liecinātu. Lielāko daļu no šīm slimībām var izārstēt, bet ir STI, kuras nevar, piemēram, HIV. Ja Tev ir aizdomas par STI, vērsies pie dermatovenerologa, lai veiktu pārbaudes un pārliecinātos, vai nav notikusi inficēšanās.

Ja tev ir STI, HIV, B vai C hepatīts – noteikti lieto prezervatīvu , kā arī izstāsti partnerim par to. Tavs uzdevums ir nepieļaut partnera inficēšanos ar kādu no šīm slimībām. 

KONTRACEPCIJA

Kontracepcijas metožu pamatmērķis ir izsargāties no nevēlamas grūtniecības. Tā dod iespēju plānot, vai un kad vēlies bērnus. 

Kontracepcijas izvēle vīriešiem nav liela – prezervatīvs un vazektomija jeb ķirurģiska sēklas vadu pārdalīšana, tālab nereti  rūpes par izsargāšanos no grūtniecības uzņemas sieviete, izvēloties no plašāka pieejamā kontracepcijas līdzekļu klāsta (kontracepcijas tabletes, spirāle bez vai ar hormoniem, kontracepcijas plāksteris un citas metodes).

Ja šobrīd vēl neesi gatavs kļūt par tēvu, ir būtiski, lai seksuālo attiecību laikā tiktu lietota kāda no drošām izsargāšanās metodēm. Kontracepcijas metodes izvēle ir viens no jautājumiem, kas noteikti ir jāizrunā ar savu partneri, un kopīgi jāvienojas par metodi, kas ir gan droša, gan pieņemama abām pusēm. 

Ja attiecības ir pašā sākumā un tik labi vēl nepazīsti partneri, lai izrunātu jautājumus par kontracepciju, noteikti izmanto prezervatīvu, jo tā ir vienīgā metode, kas pasargā arī no seksuāli transmisīvām slimībām. 

Svarīgi, lai kontracepcija, ko izmantojat, ir droša un lai tā tiek lietota!

SARUNA AR ĀRSTU

Ir normāli, ja jūties mazliet neērti, runājot par seksa tēmu ar savu ārstu vai hemofilijas medmāsu.  Tomēr atceries, ka mediķiem visi procesi cilvēka ķermenī ir saprotami un viņi ir pieraduši atbildēt uz dažādiem jautājumiem, arī par seksu. Viņi spēs profesionāli atbildēt uz taviem jautājumiem, tāpat vari paļauties, ka jūsu saruna būs  konfidenciāla. Ārsti ir labākais un uzticamākais avots, no kuriem iegūt informāciju par asinsreces traucējumu ietekmi uz visiem dzīves aspektiem. 

IETEIKUMS! Jau tikšanās sākumā pastāsti ārstam vai medmāsai, ka tev ir daži jautājumi.  Tas var atvieglot sarunas sākšanu, jo, pārāk ilgi gaidot, var būt grūtāk uzdot jautājumus. Ir noderīgi jau iepriekš uzrakstīt jautājumus uz papīra vai ierakstīt tālrunī, jo tas palīdzēs, ja satraukumā aizmirsīsi. Ja ir grūti uzdot jautājumus mutiski, tos vari iedot ārstam vai medmāsai izlasīt. 

Vissvarīgākais ir tas, ka saņem atbildes uz visiem saviem jautājumiem par dzīvi ar hemofiliju, arī tās seksuālo aspektu! 

Materiāls veidots, izmantojot informāciju no:

Materiāla medicīniskais konsultants: hematoonkoloģe dr. Žanna Kovaļova

HEMOFILIJAS ĀRSTĒŠANA

Hemofilijas ārstēšanas pamatā ir asinsreces faktora aizstājterapija. Ārstēšanu katram cilvēkam ar hemofiliju individuāli pielāgo atkarībā no slimības smaguma pakāpes un pašreizējā asinsreces faktora līmeņa asinīs.

Palīdzības centri

Visi centri