Asins koagulācija Cik iedzimta hemofilija Hemofilijas rašanās Hemofilijas veidi

Asins koagulācija

Print

  • Mūsu organismā asinīm ir vairākas funkcijas, to skaitā aizsargfunkcija – ar asins sarecēšanu novērst asiņošanu. Asinsrece jeb koagulācija ir ķēdes reakcijas process, kas sastāv no vairākiem posmiem, lai sasniegtu mērķi – izveidotos asins receklis, kas noslēdz asinsvada bojājuma vietu. To sauc arī par koagulācijas kaskādi.

    Vispirms traumēto vietu pārklāj asins šūnas trombocīti, tomēr to ir pārāk maz, lai varētu apturēt asiņošanu. Lai izveidotos receklis, kas apstādina asiņošanu, asinīs esošie asinsreces faktori (parasti tiek aprakstītas 12 to formas) savstarpēji pakāpeniski aktivizējas. Šo reakciju rezultātā no asinīs jau esošās olbaltumvielas fibrinogēna izveidojas nešķīstoša, šķiedraina olbaltumviela – fibrīns, kas izveido tādu kā tīklu, kurā ieķeras asins šūnas trombocīti. Tādējādi izveidojas receklis (trombs), kas aptur asiņošanu, aizsprostojot brūci.

HEMOFILIJAS ĀRSTĒŠANA

Hemofilijas ārstēšanas pamatā ir asinsreces faktora aizstājterapija. Ārstēšanu katram cilvēkam ar hemofiliju individuāli pielāgo atkarībā no slimības smaguma pakāpes un pašreizējā asinsreces faktora līmeņa asinīs.

Palīdzības centri

Visi centri